A sütőtök, Halloween narancssárga barátja
A sokak által jól ismert és különösen közkedvelt sütőtök származását tekintve eredetileg Közép- és Dél-Amerikából származik.
Magyarországon három fajtája terjedt el a nagyközönség köreiben: a nagydobosi, lapított alakú sütőtök, a kiszombori szürkés sütőtök, valamint a közönséges narancssárga „orange” sütőtök, amely hosszúkás formájával talán a legszélesebb körben használt fajta.
Ez a zöldség különleges és megosztó ízvilága mellett szinte megszámlálhatatlan mennyiségű vitaminban és ásványi anyagban gazdag, a húsától egészen a magjáig: a benne rejlő antioxidánsok segítenek a látáskárosodás megakadályozásában, míg a zöldségben fellelhető rengeteg kálium a vérnyomásunk- és keringésünk megfelelő szabályozásáról gondoskodik, sőt, a húsában megbújó természetes zsírok vaj- vagy olaj-helyettesítőnek sem utolsók, ha sütemények elkészítésére kerül a sor. Mindemellett temérdek A, B, C-vitamint, folsavat, karotint, cinket, vasat, rezet és foszfort tartalmaz. A húsát gyulladásos, vagy megfázásos tünetek enyhítésekor is alkalmazhatjuk, és a légutakra is kedvező hatással bír: segít az allergiás tüneteken, az asztmán, valamint a bőr állapotát is javíthatja.
Amellett, hogy egészséges, különösen finom is: a sütőtök esetében ezer és ezerféle recepttel találkozhatunk. Ha a borongós, őszi napokon szemet gyönyörködtető, szívet melengető előételben gondolkodunk, ne sokat hezitáljunk: egy ízletes, gyömbérrel és szerecsendióval elkevert sütőtökkrémelves tökéletes választás lehet. A diétás verziók szerelmeseinek sem kell csüggedniük: a sütőtökkrémleves kalóriacsökkentett verziójában főzőtejszín könnyedén helyettesíthető zsírszegény natúr joghurttal, mivel ez a zöldség önmagában is kalóriaszegény. Végezetül ne feledjük a legfontosabbat: tálaláskor a tányért egy kis pirított tökmaggal meghinteni és egy kis tökmagolajjal meglocsolni!
Amennyiben magunknak vagy a családnak főételt szeretnénk készíteni, úgy egy sütőtökös-vegetáriánius lasagne remek partner lehet a konyhában: ennek a titka csupán annyi, hogy a bechamel mártást nem darált húsos bolognai szósszal párosítjuk, hanem a sütőtök vesszük a krém alapjául – ezt utána bármilyen más zöldéssel, cukkinivel, padlizsánnal, édesburgonyával is elkeverhetjük, minddel csodás lesz a végső ízharmónia. Ugyanez érvényes az utánozhatatlan sütőtökös rizottó esetében is: gorgonzolával, dióval, kakukkfűvel páratlan ízbombát varázsolhatunk az asztalra.
A sütőtök desszertként sem utolsó fogás: ezzel az alapanyaggal krémes, selymes állagú pitéket készíthetünk, és akár gluténmentes verzióban is könnyedén előállíthatjuk: párosítsuk almával, kardamommal, és egy csipetnyi gyömbérrel.
Az ősz ikonikus csemegéje dekorációnak sem utolsó: a klasszikus sütőtök nagytestvére, narancssárga Halloween-i tök október utolsó napjaiban a legtöbb – főként angolszász – háztartásban megjelenik: a tökfaragás tradíciójáról kevésbé köztudott, de hazánkban is régóta élő hagyomány, amely egészen az Árpád-házig nyúlik vissza. A legtöbben az angol-amerikai (ámbár eredetileg kelta) Halloween ünnephez kötik ezt a tevékenységet: a töklámpás, vagyis helyi szóval élve a „jack-o-lantern” elnevezés egy részeges, de annál leleményesebb angol kovácsmesterhez köthető. Manapság a töklámpás vélt és valós felhasználási módjai erősen összemosódtak: sokan nem csak a Halloweenkor garázdálkodó szellemek és boszorkányok elűzésére faragják őket, mintsem inkább a házban tartózkodó rokonok és barátok éjszakai ijesztgetésére használják ezeket a narancssárga lámpásokat.