A vörösbor jótékony hatásai
A vörösbor jótékony hatásai az emberi szervezetre – bizonyított tény vagy városi legenda?
A borfogyasztás jótékony hatásait illetően rengeteg városi legenda, bizonyított tény és – sajnos sok esetben – néhány tévhit is kering a világhálón, amelyekbe nap mint nap belefuthat a lelkes olvasó. Az azonban biztos, hogy a legtöbb jótékony hatást a mai napig a száraz vörösborhoz kötik a szakértők.
Régóta közismert tény, hogy a vörösbor – a mértékletes fogyasztás mellett – kitűnő stresszoldó hatással bír. Bizonyára mindenkinek ismerős az érzés, amely átjárja a testet és a lelket egy hosszú nap után elkortyolgatott pohár vörösbor után. Nagyon fontos, hogy napi maximum 2 deciliter száraz vörösbor számít jótékony hatású mennyiségnek, így próbáljuk magunkat ehhez tartani.
A vörösbor kiváló antioxidáns hatással bír, mindemellett szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának megelőzésében. A benne található szaponin ugyanis segít, hogy a káros koleszterin ne tudjon megtapadni az érfalakon, későbbi esetleges érszűkületet, trombózist okozva. Fontos továbbá a szövetek rugalmasságának megtartásában, a szervezet fiatalon tartásában. A szakértők által csak francia paradoxonként emlegetett jelenség alátámasztja a vörösbor jótékony hatásairól alkotott képünket: hiába a franciák által fogyasztott kiemelkedő mennyiségű telített zsírsav, az ebből fakadó rendellenességek, esetleges halálesetek száma jóval alacsonyabb francia földön, mint például az amerikai térségben. Ennek okát a hozzáértők elsősorban a rendszeres vörösbor fogyasztásban látják. A napi 1-2 deciliter száraz vörösbort fogyasztók átlagéletkora 11 évvel haladhatja meg egyáltalán nem fogyasztó társaikét.
A női borfogyasztók számtalan plusz előnyt élvezhetnek a vörösbornak hála. Egyrészt állítólag feltölti bőrünk kollagén szintjét, ezáltal kisimítja a kialakult és kialakulásban lévő ráncokat, segít a pattanások és mitesszerek eltüntetésében, valamint a pigmentfoltok halványításában. A vörösbor a nehezebb női napok előtt és alatt is kiváló segítséget nyújthat görcsoldó hatásának köszönhetően. A szakértők ilyenkor kifejezetten ajánlják napi egy-egy pohár elfogyasztását. Rendkívül magas kalcium- és magnézium tartalmának köszönhetően támogatja a csontok és az ízületek megfelelő állapotának fenntartását. Mindemellett a benne található polifenolok gyulladásgátló hatással is bírnak, képesek meggátolni az egyes vírusok kialakulásának kockázatát, többek között a herpesz vírusét is.
A vörösbort bizonyított pozitív egészségügyi hatásai mellett évszázadok óta kiváló afrodiziákumként tartják számon, így ne legyünk szégyenlősek, ha szerelmi bájitalként szeretnénk azt felhasználni. A fent említett stressz- és feszültségoldó hatása mellett a vörösbor ugyanis az érhálózatra kiemelkedő hatással bír. Egy-egy pohár kiváló minőségű száraz vörösbor kellemesen ellazíthat, és segítségünkre lehet akár párkapcsolati vagy ismerkedési szempontból is.
Fontos azonban megjegyeznünk, hogy a nem mértékletes borfogyasztás nincs jótékony hatással a szervezetünkre, de kifejezetten káros folyamatokat is beindíthat, támogathat, így mindenképpen legyen borfogyasztásunk kulcsszava a mértékletesség!