Egg Benedict
Ha van alapanyag, ami mindenki hűtőszekrényében megtalálható, az a tojás. Bármilyen alkalomra könnyen és gyorsan összeüthetünk belőle valamit, legyen az főtt tojás, rántotta, omlett, frittata vagy épp Egg Benedict. Ez utóbbi különösen ideális választás egy kiadós villásreggelihez vagy egy kellemes brunch-hoz.
Reggeli kedvenc
Az Egg Benedict a legnagyobb népszerűségnek szülőhazájában, az Egyesült Államokban, valamint Nagy-Britanniában örvend, de a világ minden táján megtalálható a szállodák étlapján, ezért mára az egyik legismertebb reggeli fogás lett. Az eredetével kapcsolatban ugyan nincs egyetértés, de annyi bizonyos, hogy egy New York-i hotelben szolgálták fel először a XIX. század vége felé, és a nevét arról a szállóvendégről kapta, aki először kérte így a tojást.
Felhívás kreativitásra
Elkészítése nem túl bonyolult: egy buggyantott tojást és egy szelet sonkát vagy bacont kell elrendezni egy muffin formában, és le kell önteni egy kevés hollandi mártással. A kreatív szakácsok azonban az évtizedek során számtalan módon fejlesztették tovább az alapreceptet. Álljon itt csak három példa. A Florentine tojásnak is nevezett vegetáriánus verzióban a sonkát spenót váltja ki. Kanadában és Óceániában szintén helyettesítik a sonkát, de itt lazaccal – e nemes változat neve a Royal tojás (vagy montréali tojás). Latin-Amerikában avokádóval és salsával tálalják az „huevos Benedictinos-t”.
Elkél a kézügyesség
Bármelyik verziót készítjük is el, mindegyiknek kihagyhatatlan alkotóeleme a buggyantott tojás. A buggyantás – vagyis a meleg, de nem zubogó vízben történő lassú főzés – számos alapanyag, köztük több hús- és halétel elkészítésére alkalmas eljárás. Amíg azonban az utóbbiakat elég beletenni a körülbelül 80°C-os vízbe, a tojás buggyantásához némi kézügyességre is szükség van. A végcél az, hogy a tojás fehérje körülölelje a sárgáját. Az eredmény a lágy tojáshoz hasonlít: a fehérje szilárd, a sárgája folyékony, és ha kilyukasztjuk a fehérjét, a sárgája lassan kifolyik.
Tippek a tojás tárolásához
A tojás a legkényesebb élelmiszerek közé tartozik, és csak frissen szabad felhasználni, ezért létfontosságú, hogy helyesen tároljuk.
- A tojás hűtés nélkül három hétig fogyasztható. Jobb azonban biztosra menni, és a vásárlás után azonnal hűtőbe tenni. Így akár négy hétig is eláll.
- A tojást mindig a hegyes végével lefelé állítva tároljuk. A sárgája így a tojás közepén marad, és nem süllyed le az aljára.
- A tojás nagyon gyorsan átveszi az idegen szagokat, ezért ne tároljunk a közelében intenzív aromájú élelmiszereket, például sajtot.
- Ha nem biztos benne, hogy még jó a tojás, a következő gyors módszerrel döntheti el: helyezze egy pohár vízbe, és ha lefekszik az aljára, akkor még tökéletes állapotban van. Ha megáll függőleges helyzetben, de még a pohár alján marad, akkor nem a legfrissebb, de még fogyasztható, ám csak főzve, nyersen már semmiképp. Ha viszont felemelkedik a víz felszínére, azonnal dobja ki. Úgy is meggyőződhet a tojás frissességéről, hogy feltöri: ha a sárgája kerekded, nincs baj, ha viszont összeesik, akkor túl öreg.