A kerek erdő mindennapi csodája: a vadhús

A vadhúsokról megfelelő körképet és összefoglalást adni ma igen nagy kihívás..

Az előző évtizedek fehérhús trendje rendkívül rossz hatással volt a vöröshúsok megítélését illetően, így a vadhús fogalma sok esetben a mai napig változatos fogadtatásban részesül. A vadhúsok minősége rendkívül sokszor jóval magasabb színvonalú, mint fehérhúsú társaiké, pusztán az állattartás milyenségének következtében: a vadon élő állatok változatos, természetes takarmányt fogyasztanak, sokat mozognak és az életkörülményeik is jóval fenntarthatóbbak.

A hiedelemmel ellentétben, a vadhús rendkívül egészséges tápanyagforrás: általában több, mint nyolcvan százalék fehérje, és csupán húsz százalék zsírtartalommal rendelkezik, így a diétázók is bátran fogyaszthatnak vadhúsból készült fogásokat. Mivel az állatok természetes körülmények között élnek, húsuk mentes a mindennemű adalékanyagoktól, hormonoktól, antibiotikumoktól és más mesterséges anyagoktól, amelyek nem mondhatóak el tenyésztett társaikról. Mindemellett a vadhús ásványianyag tartalma is rendkívül magas.

A vadhús beszerzését tekintve nem könnyű és végképp nem olcsó, ugyanakkor a jól elkészített, ellenőrzött forrásból származó vadhús egészséges és mennyei fogás lehet a család számára. Az őszi-téli szezonban páratlan vadhús alapú ételeket készíthetünk szarvasból, őzből, vaddisznóból, vagy akár fácánhúsból is. A vadhús elkészítésének első és legjelentősebb lépése a pácolás – ezt többféleképpen is megtehetjük. Készíthetünk víz- vagy olaj alapú pácot különböző, a hús ízvilágának megfelelő fűszerezéssel: általánosságban a hagymafélék, borsok, petrezselyem, borókabogyó, rozmaring, kakukkfű, koriander vagy a mustár áll a legjobban ezeknek a fogásoknak. Készíthetünk ecetes- vagy úgynevezett hagyományos borpácot is zöldségekkel. Minél fiatalabb egy állat, annál hamarabb puhul meg a húsa.

A pácolás mellett rendkívül fontos a vadhús állagának, zsírosságának az előkészítése is. Mivel a vadhús alapvetően szárazabb, tömörebb húsfajta, ízesíthetjük szalonnával vagy más zsiradékkal is. A zsírban történő lassabb sütési módot nevezzük konfitálásnak. A vadhús egyes részei az állat fajtájának megfelelően kerülnek elkészítésre: szarvas- vagy őzhús esetében inkább a gerincet, a bordát és a combot szokás felhasználni, a fácánt pedig leginkább teljes egészében fogyasszuk. Ki ne hallott volna már a nagyi méltán híres fácánleves receptjéről?

A gondos előkészítés után a szépen megsütött vadhúst érdemes valamilyen édeskés szósszal, vagy lekvárral szervírozni: válasszunk bármilyen pirosbogyó alapú lekvárt, birs– vagy szilva chutneyt, készítsünk párolt gyümölcsöket a szezonnak megfelelő felhozatalból.

Vegyünk egy nagyobb sütőzacskót, aprítsunk fel almát, körtét, szilvát és birsalmát majd helyezzük őket együttesen a zacskóba. Szórjuk meg egy kevés őrölt fahéjjal, szerecsendióval és vágjunk bele egy kisebb darab vajat vagy margarint. Zárjuk be a zacskót és puhulásig süssük az ínycsiklandó köretet.

Az újítani vágyók a gyümölcs mellett gerslit vagy nudlit is készíthetnek a vadhús mellé, mindegyik remekül passzol hozzá. A sósabb ízvilág kedvelői remek pörkölteket készíthetnek vadhús felhasználásával: egy bográcsban készült vörösboros vaddisznó– vagy szarvaspörkölt egy kevés tésztával, kovászos uborkával és egy kanálnyi tejföllel koronázva mennyei fogás lesz bármelyik húsrajongó számára!

Receptek

MUGHLAI GYÖMBÉRES CSIRKE

Tovább

SARMALE

Tovább

SAVANYÚ KÁPOSZTA BORDÁCSKÁVAL

Tovább

MILÁNÓI RIZOTTÓ VELŐS CSONTTAL

Tovább

Uzbek plov

Tovább

Zachtgegaarde Hollandse kalfswang

Tovább

Terre & mer

Tovább

SVIČKOVA

Tovább

Stoofvlees

Tovább

Fiaker-Gulasch

Tovább

Iratkozz fel a hírlevélre!

Értesülj elsőként a METRO legújabb ajánlatairól.

Igényelj METRO kártyát

A bevásárlás igazi élménye, lépje be egy új világba, ahol sose fogynak el az akciók.

metro.hu

Látogasson el weboldalunkra friss ajánlatainkért.

Meríts ötleteket friss katalógusainkból